Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy jest placówką niepubliczną o prawach publicznych umożliwiającą realizację obowiązku szkolnego i nauki dzieciom oraz młodzieży niepełnosprawnej w stopniu głębokim, umiarkowanym i znacznym z niepełnosprawnością wieloukładową.
Złożona niepełnosprawność niejednokrotnie skazywała dzieci na nauczanie indywidualne w domu i pozbawiała kontaktu z grupą rówieśniczą. Ośrodek został powołany w 2002 roku i stał się dla naszych wychowanków drugim domem, gdzie dzięki otwarciu środowiska lokalnego i zaangażowaniu pracowników mogą spełniać obowiązek szkolny i być aktywni na miarę swoich potrzeb i możliwości. Placówka posiada specjalistyczne gabinety i sale wyposażone w niezbędny sprzęt terapeutyczno-rehabilitacyjny. Pomoce dydaktyczne są dostosowane do potrzeb uczniów i stanowią ważny element w procesie edukacyjno-terapeutycznym.
W OREW nacisk kładziony jest na rozpoznawanie i realizowanie indywidualnych potrzeb rozwojowych oraz edukacyjnych każdego wychowanka z uwzględnieniem ich możliwości, a także rozbudzanie i wspieranie ich zainteresowań. Placówka zapewnia miejsca do pracy indywidualnej i specjalistycznej z wychowankami.
Podopieczni Ośrodka objęci są szeroko rozwiniętą opieką, tak aby stworzyć warunki optymalnego rozwoju fizycznego, poznawczego, społecznego, skierowanego na dążenie do samodzielności i niezależności, ku aktywnemu, normalnemu życiu wśród ludzi, tak aby każda osoba niepełnosprawna traktowana była na równi z innymi. Głównym zadaniem podejmowanych w Ośrodku zabiegów jest spowodowanie lepszego funkcjonowania dzieci i młodzieży oraz zapewnienie im szerszego udziału w życiu społecznym.
W ramach zajęć rewalidacyjno-wychowawczych prowadzone są zajęcia usprawniające różne sfery aktywności:
- Zajęcia logopedyczne – wykorzystujące również pozawerbalne formy komunikacji
- Usprawnianie małej motoryki
- Usprawnianie dużej motoryki
- Rozwijanie zainteresowania otoczeniem i kształtowanie umiejętności funkcjonowania w nim
- Elementy z zakresu integracji sensorycznej
- Muzykoterapia
- Dogoterapia
- Zajęcia z psychologiem
- Arteterapia
- Techniki relaksacyjne
- Trening samoobsługi
- Trening umiejętności społecznych
- Metoda Komunikacji Alternatywnej
Nasz zespół :
- oligofrenopedagodzy
- psycholodzy
- logopedzi
- neurologopedzi
- tyflopedagodzy
- pedagodzy specjalni
- opiekunowie wspomagający
- pielęgniarka
- fizjoterapeuci
Godziny pracy placówki :
od poniedziałku do piątku 8.00 – 16.00
Dane kontaktowe :
ul. Opata Hackiego 13
81-213 Gdynia
tel: 512 098 874
email: magdalena.czerniak@psonigdynia.pl
Rekrutacja :
Dzieci, młodzież i dorośli od 3- 25 roku życia na podstawie orzeczenia o potrzebie zajęć rewalidacyjno- wychowawczych
OREW świadczy usługi w ramach Subwencji Oświatowej.